Szkoła imienia Chrzanowskiej

Grupa studentów kierunku technik elektroradiologii z Medycznego Studium Zawodowego w Ostrowie Wielkopolskim spędziła kilka dni w Krakowie, zwiedzając miasto i poznając ślady tutejszego życia i pracy patronki ich szkoły, Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej. Razem z prezes Fundacji im.
Służebnicy Bożej Siostry Magdaleny Epstein odwiedzili także Salonik Historii Pielęgniarstwa Collegium Medicum UJ. Nad całością wizyty studentów czuwała pani Helena Matoga, pielęgniarka, a także autorka wielu publikacji o Hannie Chrzanowskiej i wicepostulator w jej procesie beatyfikacyjnym.
Goście Saloniku dowiedzieli się od niej o historii i znaczeniu zebranych tam przedmiotów, dokumentów i zdjęć. Prelegentka skoncentrowała się na postaci Hanny Chrzanowskiej, podzieliła się także osobistymi doświadczeniami ze współpracy z Chrzanowską, która włączała swoje uczennice – a do tych należała Helena Matoga, w bezpośrednią pomoc chorym w ramach współtworzonego przez nią pielęgniarstwa domowego. Wiele z eksponatów Saloniku to pamiątki po Marii Epstein, nie zabrakło zatem informacji i o tej postaci, która będąc założycielką Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Higienistek, współpracowała w jej ramach również z Hanną.
Na temat Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej można przeczytać tutaj: