MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA

 

Z okazji 100. rocznicy powstania pierwszej szkoły (1911) i reaktywowania jej jako studium uniwersyteckie (1925), wielu prelegentów z kraju i z zagranicy uczestniczyło w Krakowie w Międzynarodowej konferencji dydaktyczno-szkoleniowej „100-lecie pielęgniarstwa w Polsce. Teoria i praktyka pielęgniarstwa XXI wieku”.

Wpisana w uroczyste obchody Roku Jubileuszowego, niejednokrotnie przywoływała w gronie swoich uczestników postać i prekursorski wkład Epsteinówny na tym polu. „Nie macie się czego wstydzić – mówiła na przykład podczas wykładu inauguracyjnej sesji historycznej Ellen Murphy (University of Wisconsion, Milwaukee, USA).

Piękne karty polskiego, w tym wypadku przede wszystkim krakowskiego pielęgniarstwa świadcza o umiłowaniu tego niełatwego zawodu już u jego kolebki. Świadczą o wielkości i potędze ducha jego twórczyni”. Organizatorem konferencji był Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, a współorganizatorami Małopolska Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie. Na afiszu promującym naukowe spotkania, znalazł się owalny portret Marii Epstein w gronie: Anny Rydlówny, Hanny Chrzanowskiej i Stefanii Poznańskiej Dwudniowe obrady, okazjonalne stoiska i pokazy medyczne odbywały się w nowym gmachu Collegium Maximum UJ, w sąsiedztwie Alei Trzech Wieszczy, vis á vis gmachu Biblioteki Jagiellońskiej.

FOT: – pamiątkowy afisz konferencyjny